KOTENÇUR DAĞ EVİ

Kotençur Yaylası

2004_0708Image0158Yapımı 2004 yılında  tamamlanan 2200 metredeki dağ evinin öyküsü uzun. Ahşap kontsürksiyon ünlü Sincina Çiftlik Evi’nden bozma. O metrelere katırlarla taşınmaya çalışılmış,fakat katır konusundaki seçeneksizlik ve Katırcı Mustafanın yoğunluğundan dolayı bazan insan da taşımış o ahşapları.

Hatta bir söylenceye göre de o insan’ın Vibram tabanlı dağ ayakkabıları da delinmiş-miş…Dağ Evi 3 yıldır çevresinde gerçekleşen Kaçkar Doğa İnsan Kampına da evsahipliği yapıyor.Hemen ardında  alaturka, az aşağısında da Dünyanın en güzel manzaralı alafranga tuvaletleri var. Dağ Evi büyükçe bir oda gibi,içinin her iki yanında uzun sedirleri,şöminesi ve minyatür bir mutfak bölümü var.Dış çevresi Pontus Orman Gülleriyle (Rohododendron Caucasicum) çevrili ve bölge, flora açısından hem yüksek endemikliği ile hem de son yıllarda gündemde olan ve dünyada incelenmeyen iki canlıdan biri olan“huş tavuğu”(dağ tavuğu) ile de ünlü.Dağ evinin az ilerisindeki Kotençur Yaylası tüm yaşanmışlıkları ve anıları ile sessiz ve kimsesiz poz veriyor.

Genelde çadır konaklamalı turlarda, dağevi hizmet binası olarak hizmet veriyor,fakat kapalı küçük guruplar için de içeride yatak teşkilatı hazırda bekletiliyor.